Przejdź do treści

Poradnia Wad Postawy Gliwice

poradnia wad postawy Zabrze

Zacznijmy od tego co to jest wada postawy?

Wadą postawy określa się wszystkie odstępstwa od prawidłowej postawy. Ulega ona zmianie na poszczególnych etapach naszego życia. Doprowadza to do zaburzeń w układzie ruchu, a konkretnie jego poszczególnych segmentów. W efekcie końcowym dochodzi do braku równowagi i stabilności, co może nawet skutkować utrudnionym działaniem narządów wewnętrznych.

Im wcześniej wada zostanie wykryta tym lepsze są rokowania. Nie powinno się ich bagatelizować , gdyż nie jest to jedynie kwestia estetyczna, a nie leczone mogą doprowadzić do powstania utrwalonych deformacji.


Jak dochodzi do powstania wady postawy?

W początkowym etapie rozwijają się zmiany czynnościowe czyli rozciągniecie i osłabienie jednych grup mięśniowych w wyniku czego inne się skracają i nadmiernie napinają. Następnie powstaje przykurcz mięśni, ścięgien i więzadeł. Postawa ta zostaje utrwalona w wyniku czego dochodzi już do powstania zmian strukturalnych.

W większości rozwijają się one u dzieci ze względu na ich plastyczną i podatną tkankę kostną, ale mogę też być to wady wrodzone. Nie leczone pogłębiają się wraz ze wzrostem dziecka oraz wyniku zmian hormonalnych w okresie dojrzewania.

Wady postawy ciała występujące u dorosłych to najczęściej utrwalone zmiany strukturalne, które występowały w okresie dzieciństwa


Najczęstsze wady postawy:

  • plecy okrągłe (kifoza czynnościowa);
  • plecy wklęsłe (lordoza czynnościowa);
  • plecy wklęsło-okrągłe;
  • plecy płaskie;
  • boczne skrzywienie kręgosłupa;
  • płaskostopie;
  • kolana szpotawe;
  • kolana koślawe.

Leczenie

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka wadę postawy – zacznij od kontaktu z fizjoterapeutą.
Nieodpowiednio dobrane lub niewłaściwie wykonywane ćwiczenia mogą jeszcze bardziej pogłębić problem.

Leczenie wad postawy najczęściej obejmuje zmianę nawyków na zdrowsze oraz regularne ćwiczenia korekcyjne. W rzadkich przypadkach konieczne jest noszenie gorsetu ortopedycznego, czy operacja.

Fizjoterapeuta po wykonaniu kompleksowej diagnostyki pomoże znaleźć odpowiednie, do występujących wad i możliwości dziecka ćwiczenia, aktywności ruchowe oraz gry i zabawy.

Zajęcia prowadzimy tak, aby ćwiczenia nie były nudne i męczące dla dziecka, a były formą zabawy. Każdy z nas jest inny i ma swoje przyzwyczajenia, preferencje oraz możliwości motoryczne. Dlatego właśnie nasi rehabilitanci, którzy prezentują szeroki wachlarz kursów i szkoleń dobiorą odpowiedni sposób leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Rehabilitacja dzieci z wadami postawy może polegać na zastosowaniu tradycyjnej kinezyterapii, technik terapii manualnej, technik PNF, technik relaksacji mięśni, technik neuromobilizacji, kinesiology taping oraz odpowiednio skomponowane ćwiczenia korekcyjne.

Cena:

Konsultacja- do 60 minut 170 zł


Terapia wad postawy– 30 minut 110 zł

Terapia wad postawy– 45 minut 125 zł

Terapia wad postawy– 60 minut 150 zł


Rehabilitacja ruchowa- 30 minut 110 zł

Rehabilitacja ruchowa- 45 minut 125 zł

Rehabilitacja ruchowa- 60 minut 150 zł



Sprawdź z czego jeszcze możesz skorzystać.

zajęcia pozaszkolne Gliwice

Zajęcia dla dzieci 3-15 lat

Zajęcia rozwijające dla dzieci
pomagające dzieciom osiągać sukcesy
w szkole i w życiu osobistym.

Zabrze półkolonie zimowe

Półkolonie zimowe

Ferie 2024
Półkolonie dla dzieci

6 – 9 lat.

Poradnia Gliwice

Oferta poradni

Diagnoza.
Terapia.
Rehabilitacja
.