„Empatyczni rodzice nastolatków”
Warsztaty dla rodziców młodzieży.
2.06.2023 (piątek) w godzinach 18.00-20.00
Czas trwania 2 h.
Poznaj metody i sposoby empatycznej rozmowy z dzieckiem.
Warsztaty podzielone są na trzy główne tematy:
1. Jak zachowuje się nastolatek, jakie ma problemy?
Okres dorastania do czasu, kiedy młodzi zaczynają odkrywać siebie i świat wokół siebie na nowo. Często jest to okres pełen sprzeczności, zmiany i buntu.
Jednym z problemów, przed którym staje nastolatek, jest szukanie swojego miejsca w społeczeństwie i w grupie rowieśniczej. Często rzeczywistość rozmija się z ich oczekiwaniami. Ponadto, nastolatkowie często zmagają się z niepewnością, lękiem, depresją czy zaburzonym postrzeganiem własnej wartości.
Innym problemem, który dotyka wielu nastolatków, jest konflikt z rodzicami. W tym okresie życia wiele dzieci oczekują większej samodzielności i niezależności w podejmowaniu decyzji, co często prowadzi do napięć w relacjach z rodzicami. Warto zauważyć, że konflikt ten wynika często z różnic w postrzeganiu świata, a nie z niechęci do rodziców.
Wiele nastolatków w wyniku nadmiernego przebodźcowania może mieć problemy z koncentracją , czy też zmotywowacją do nauki.
Dorastanie dzieci to trudne lata zarówno dla nastolatków, jak
i rodziców. Drogi rodzicu, warsztaty pozwolą Ci spojrzeć na te problemy z innej perspektywy.
2. Rozmawiamy o naszych problemach
Rozmowa o problemach w relacji rodzic -młodzież, często jest tematem tabu. Na warsztatach w serdecznie atmosferze, będziesz mógł podzielić się swoim problem i uzyskać wsparcie specjalisty, ale także innych uczestników spotkania. Warto poświęcić ten czas, ponieważ dzięki temu możesz Rodzicu znaleźć rozwiązanie swoich problemów.
Rozmowa o trudach wychowania nastolatka, jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę stytuacji.
3. Sposoby rozwiązywania problemów.
- Zdefiniuj problem – z którym się borykasz. Zadaj sobie pytania: Co jest problemem? Co dalej? Jak wpływa to na moje życie rodzinne?
- Zbierz informacje o możliwych rozwiązaniach, które poprawią Twoje relacje z nastolatkiem. Możesz to zrobić rozmawiając z psychoterapeutą oraz z ludźmi, którzy mają podobny problem.
- Przeanalizuj, który sposób działania będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
- Podejmij działania – po wybraniu najlepszych dla siebie rozwiązań, należy je wprowadzić w życie w gronie rodzinnym. To ważne, aby być konsekwentnym i nie tracić motywacji. Często empatyczna rozmowa z nastolatkiem otwiera drogę do wielu pozytywnych zmian.
Prowadząca mgr Bożena Grocholska
Od wielu lat pracuje jako psychoterapeuta, skupiając się na terapii dzieci, młodzieży, dorosłych, a także par. W praktyce często spotyka się z osobami ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera. Specjalizuję się również w diagnozowaniu i terapii dzieci i młodzieży w okresie adolescencji. Ponadto prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne, których celem jest kształtowanie kompetencji społeczno-emocjonalnej dzieci i młodzieży.
Cena 40zł od osoby
Ilość miejsc ograniczona.
Wpłaty należy dokonać w rejestracji lub na rachunek bankowy:
PKO BP 34 1020 2401 0000 0802 0643 1821
W tytule prosimy wpisać: warsztaty oraz imię i nazwisko .
Możliwość kontynuacji warsztatów w ramach grupy wsparcia.